پلی استر در برابر نخ

دسته: مقالات منتشر شده در 31 مرداد 1398
نوشته شده توسط Admin بازدید: 7115

پلی استر در برابر نخ (تفاوت این دو ماده با هم و مقایسه آنها):

حتما  تا به حال دبده اید که کاپشن ها دارای طرحهای متنوعی هستند ولی بسیاری از انها نیز ویژگی های یکسانی دارند.

بیشتر کاپشن ها از مواد مشابهی ساخته شده اند مانند پلی استر و یا نایلون ولی موادی نیز با نام نخ  و الیاف ویژه ای وجود دارند که به طور رایج در تولید انواع کاپشنها به کار برده میشوند.

 در این مقاله به مقایسه دو ماده پلی استر و نخ می پردازیم تا بتوانیم شناخت بهتری از انها و نحوه کاربری شان داشته باشیم.

 

1- پلی استر

پلی استر یکی از رایج ترین موادی است که در تولید پوشاک به کار میرود و حتی میتوان ان را در سایر بخش های زندگی نیز مشاهده کرد مانند ملحفه، رومیزی، لباس زیر و جوراب.

در خصوص لباسهای متناسب با محیط خارج از خانه به خصوص کاپشن، پلی استر یکی از اصلی ترین مواد کاربردی است که به تنهایی و یا به عنوان بخشی از عایق سازی و به صورت لایه لایه استفاده میشود.

پلی استر همانطور که از نامش نیز مشخص است،  نوعی پلیمر با زنجیره طولانی و بلند است که از چندین استر متصل به هم تشکیل شده است.

پلی استر به عنوان یک پارچه، ویژگی های متمایزی از خود نشان میدهد و به همین دلیل است که به صورت رایجی در صنعت پوشاک به کاربرده میشود. به طور خلاصه میتوان عنوان کرد که مواد پلی استری خاصیتی آب گریز دارند و بادوام هستند. فیبرهای پلی استر نیز قابلیت مقاوت خیلی زیادی دارند و در برابر بیشتر مواد شیمیایی این ویژگی را حفظ میکنند. همچنین انها در برابر گرما و ساییدگی بسیار مقاوم و قوی میباشند.

علاوه بر این  مواد پلی استری به راحتی چروک نمیشوند و به  سادگی میتوانند حالت قبلی خود را حفظ نمایند. تمام مواد یاد شده نقش مهمی در چگونگی رفتار ماده در انواع پوشاک دارند.

مواد پلی استری خاصیتی دارند که به ان ضد پیلینگ میگویند و این یعنی شما هیچ گاه  ذرات دایره مانند پارچه ای را بروی انها مشاهده نمیکنید. در واقع مواد یاد شده پس از مدتی طولانی و با مصرف زیاد همچنان حالت اولیه خود را حفظ میکنند. خاصیت عنوان شده هیچ تاثیری بر عملکرد ماده ندارد ولی نمیتواند از لحاظ ظاهر چندان خوشایند باشد زیرا حالتی کهنه و مستهلک به پارچه می بخشد. هر چقدر کیفیت پارچه کاربردی بالاتر باشد، احتمال وقوع این حالت نیز کمتر خواهد شد. اما مواد پلی استری یک عیب بزرگ نیز دارند که ناشی از به طبیعت لیوفیلیک انهاست.

این واژه بدین معنی است که امکان ایجاد لکه های ناشی از مواد اولیه ی نفتی بروی پلی استر ها زیاد است و همچنین انها بوی بدن را حتی پس از چندین بار شست و شو همچنان نگه می دارند.

البته کمی طول می کشد تا این اتفاق بیفتد و مطمئنا هنگام خرید یک کاپشن و یا سایر پوشاک، این موضوع نمیتواند برای شما نگران کننده باشد.

 

2- نخ

پلی استر نوعی فیبر دست ساز و غیر طبیعی است و این در حالی است که نخ به طور کامل و خالص طبیعی میباشد. نخ به عنوان یک ماده خام، از گیاهان بوجود امده و بروی گیاهانی رشد میکند که سالانه کاشته میشوند.

خود فیبرها هم از سلولز ساخته شده اند و به شکل لوله های باریک میباشند. در قسمت میانی این لوله ها یک سوراخ وجود دارد که در سراسر ماده کشیده شده است.

نخ به عنوان یک پارچه به دلیل راحتی و قابلیت جذب بالا شناخته میشود ولی شاید این موضوع برای شما تعجب اور باشد که نخ قبل از مصرف کاملا آب گریز بوده و این نیز ناشی از پوشش موم مانندی است که بروی ان وجود دارد و از ان در برابر باران حفاظت میکند.

اما فرایندهای تغییر نخ به الیاف و یا فرایند خالص سازی آن ( که در ان ماده به صورت فیبر ریسیده شده و برای استفاده در صنایع نساجی اماده میشود) باعث میشوند تا خاصیت آب گریز این ماده از بین برود.

نخ نیز همانند پلی استر به طور روزانه در پارچه و سایر موارد مشابه به کار برده میشود.

یکی از دلایل شهرت زیاد نخ این است که هوا به خوبی از ان عبور میکند و این یعنی تبخیر رطوبت و گردش هوا به خوبی صورت میگیرند. موارد یاد شده از مهم ترین ویژگی های یک لباس می باشند. همچنین مقاومت پوشاک نخی زیاد بوده و با افزایش رطوبت، این مقاومت بیشتر میشود و این مورد خود برای فیبر های نخی کاملا منحصربفرد است.

مواد نخی با احتمال کمی برای افراد حساسیت های پوستی بوجود می اورند و همین نکته، نخ را به گزینه ای ایده ال تبدیل میکند.  از انجایی که نخ به پوست اسیبی وارد نمیکند، پنبه های نخی به طور خالصی از این ماده ساخته میشوند.

علاوه بر موارد یاد شده، نخ بر خلاف پلی استر، نایلون  و سایر فیبر های ترکیبی قابلیت تجزیه بالایی در طبیعت  داشته و پایدار است.این نکته امروزه اهمیت زیادی دارد زیرا انسان همچنان در تلاش است که گرمای جهانی را کاهش دهد و وضعیت بهتری را  برای محیط زیست فراهم نماید.

 

3- پلی استر در برابر نخ: مقایسه و تفاوتها

عملکرد و ترکیبات

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، ترکیبات تشکیل دهنده این دو ماده کاملا از هم متفاوتند.

پلی استر کاملا ترکیبی بوده و به واکنش های شیمیایی نیاز دارد تا تولید شود  ولی در مقابل ان نخ کاملا طبیعی  و ارگانیک بوده و به منظور استفاده در صنایع نساجی باید فراوری شود.

نرمی و راحتی نخ خیلی بیشتر از پلی استر است، حتی زمانی که مرطوب است.  اما پلی استر در مواردی اصلا راحت نیست و کاربری خوبی ندارد مانند تی شرت و لباس زیر.

همچنین نخ توانایی بهتری در رفع رطوبت بدن دارد و جابجایی هوا در ان نیز خیلی بهتر صورت میگیرد. اما پلی استر قابلیت کمتری در این زمینه دارد و زمانی که بدن عرق کند، به ان می چسبد.

اما پلی استر بهتر میتواند وضعیت پیشین خود را حفظ نماید زیرا در برابر چروک خوردگی و یا اب رفتگی مقاوم میباشد ولی نخ در این حوزه چندان شهرتی ندارد.

مقاومت در برابر هوا، پایداری و دوام

در حوزه مقاومت در برابر هوا، پلی استر برتری دارد زیرا خاصیت لیوفیلیک داشته که باعث میشود تا ماده آب گریز شود و به همین دلیل ماده آب را به خود جذب نکرده و بیشتر از خود عبور میدهد. به همین دلیل پلی استر در مقایسه با نخ، مقاومت بهتری در برابر وضعیت اب و هوایی دارد.

فیبرهای نخ قابلیت جذب بالایی دارند و اب را به مدتی طولانی و به طور قابل ملاحظه ای در خود نگه میدارند. این بدین معنی است که زمان زیادتری طول می کشد تا خشک شوند، دقیقا عکس پلی استر که به سرعت خشک میشود.

دوام مواد پلی استری هم از مواد نخی بیشتر است. الیاف بسیار قوی و بادوام بوده و انعطاف پذیری انها کمک میکند تا وضعیت خود را برای مدتی طولانی حفظ کنند.

اما از نظر پایداری و قابلیت تحمل، نخ گزینه بهتری است زیرا از گیاهان بدست می اید. در عین حال نخ گران تر از پلی استر است که بسیار مقرون به صرفه تر به نظر میرسد.

نگهداری و مراقبت

در این حوزه هم دو ماده یاد شده کمی با هم متفاوت هستند. نگهداری و مراقبت از انها دشوار نیست ولی جزییاتی نیز وجود دارد که باید به انها اشاره نمود.

بهتر میتوان مواد پلی استری را شست زیرا کوچک نمیشوند و همچنین رنگ انها به سادگی عوض نمیشود. اما نخ با اولین شست و شو کمی کوچک شده و به هنگام شست و شو و یا خشک کردن به مراقبت و دقت بیشتری نیاز دارد اما در مقایسه با پلی استر مقاومت بیشتری در دمای بالا داردو حتی میتوان ان را با اتویی با درجه حرارت بالا اتو کرد.

اما در صورتی که پلی استر در معرض دمای بالای اتو قرار گیرد، ذوب میشود. خوشبختانه از انجایی که پارچه های پلی استری چروک نمیشوند، نیازی هم به اتو ندارد.

لکه های ناشی از مواد نفتی و یا عطرها میتوانند بروی مواد پلی استری باقی بمانند ولی در خصوص مواد نخی، همه چیز چنین اثری خواهد داشت. میتوان پارچه نخی را شست ولی در مواردی هم به چندین شست و شو برای رفع کامل لکه نیاز است .

 

پاسخ گویی به سوالاتی  در این خصوص

ایا مواد نخی خنک تر از  مواد پلی استری هستند؟

به طور خلاصه، بله. به خصوص زمانی که مرطوب باشند. به همین دلیل است که شما افرادی را  در تابستان با پیراهنهای نخی در آب مشاهده میکنید. نخ در طی فرایند خشک شدن به کاهش دمای بدن نیز کمک میکند. به همین دلیل گزینه ای ایده ال برای تابستان و نامطلوب برای زمستان است زیرا ممکن است به افت شدید دمای بدن منجر شود.

در مقابل ان پلی استر گرم تر بوده و به همین دلیل به طور رایجی در لباسهای زمستانی و لوازم جانبی به کاربرده میشود. همچنین پلی استر خیلی سریع تر از نخ خشک میشود و به همین دلیل نیز در تولید لباس های ورزشی به کاربرده میشود.

بنابراین بهتر است تا در طی تابستان به لباسهای خنک تابستانی  اعتماد کنید تا کمتر عرق کنید و برای سالنهای ورزشی هم لباسهای پلی استری را انتخاب نمایید.

به کارگیری پلی استر و نخ  در کاپشن

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، مواد پلی استری و نخی هر دو در تولید کاپشن نقش دارند ولی درصد استفاده از پلی استر بالاتر است.  مقاومت متعادل مواد پلی استری در برابر وضعیت اب و هوا و دوام ان دو علت اصلی هستند که از انها در تولید کاپشن بهره برده میشود.

اما مواد نخی بیشتر در تولید پوشش کاپشن به کاربرده میشوند زیرا نرم بوده و راحت می باشند. یکی از مزیتهای نخ در مراحل فراوری این است که به راحتی قابلیت بافت به حالات  و وزنهای متفاوت را دارد. به همین دلیل انتخابی مناسب برای کاپشن های تمام نخ میباشد و یا حتی این امکان را دارد که به عنوان آستر کاپشن و یا در ترکیب با سایر مواد به کار برده شود.

ترکیبات پلی استری و نخی هم  در کنار هم و برای تولید کاپشن استفاده  میشوند. چنین ترکیبی،مزایا ی هر دو نوع پارچه را با هم ترکیب کرده و به کاهش معایب انها به طور قابل ملاحظه ای کمک میکند.

نخ باعث میشود تا خاصیت عدم جابجایی هوا در مواد پلی استری کاهش یابدو در عین حال پلی استر باعث میشود تا احتمال چروک خوردگی نخ و کوچک شدن مواد نخی کاهش یابد و در نهایت طول عمر و مقاومت در برابر هوای کاپشن افزایش یابد.