تولید زیورآلات به کمک چاپ سه بعدی

دسته: مقالات منتشر شده در 30 آذر 1399
نوشته شده توسط Admin بازدید: 778

کدام یک از فیلامنت ها برای تولید زیورالات به کار برده می شود؟

چاپ سه بعدی از مصارف بسیار زیادی در تجارت ساخت و ساز و زیورالات برخوردار است و این فرآیند توانسته تغییرات بسیار زیادی در فرایندهای اصلی به وجود بیاورد که در واقع جریان کار ساخت و تولید زیورالات را تشکیل می‌دهند. با استفاده از چاپ سه بعدی حتی تازه کار ترین کاربران هم می‌توانند تعدادی از قطعات هنری با ظاهر بسیار جذاب و خیره کننده را به شکل زیورالات مصرفی تولید کند. اما واقعاً چه موادی می توانند به ما کمک کنند تا بتوانیم پروژه ساخت زیورالات را هدایت کنیم؟ در این مقاله نگاهی به تعدادی از بهترین فیلامنت های کاربردی در چاپ سه بعدی می‌اندازیم که مصارف بسیار زیادی برای تولید زیورالات پرمصرف و نوین دارند و علاوه بر آن می توان از آنها برای تولید زیورالات فلزی نیز استفاده کرد.

 

ساخت زیورالات نوین و مد روز

فیلامنت هایی که در بخش بعدی به آنها اشاره میکنیم به عنوان دسته ‌ای شناخته می‌شوند که بیشترین مصرف را در ساخت تجهیزات و لوازم جانبی نوین و بروز دارند و گاهی اوقات ارزش این مواد چندان بالا نمی باشد ولی طراحی آنها بسیار گران بهاست. در واقع به کمک چاپگرهای سه بعدی می توان طراحی های بسیار ظریف و دقیق را به وجود آورد.

 

فیلامنتهایی با قابلیت درخشش در شب:

یکی از ایده آل ترین فیلامنت هایی که می توانید از آنها به منظور تولید زیورالات بسیار زیبا و نوین استفاده کنید انواعی می باشند که قابلیت درخشش در شب را دارند و می توانید آنها را به شکل حلقه، دستبند، تاج و سایر موارد تبدیل کنید. به طور کلی آنها گزینه های بسیار ایده آلی برای جشن ها، فستیوال ها و سایر دورهمی های شبانه می باشد. به عنوان مثال می‌توان گردنبند های درخشان در شب را نام برد که با استفاده از فیلامنت های پلی لاکتیک اسید ساخته می‌شوند و این دسته از فیلامنت ها قابلیت شب نما دارند ولی بهتر است توجه کنید که این نوع از گردن بند ها می توانند به حالت حلقه مانند دور گردن قرار بگیرند و این شکل ممکن است با توجه به طراحی موجود و میزان استحکام ماده متفاوت باشد. در واقع در این بخش شما خیلی راحت می توانید خلاقیت زیادی را به کار بگیرید. انواعی از بهترین رنگ هایی که شما میتوانید برای ساخت زیورالات مورد استفاده قرار دهید عبارتند از فیلامنت های پلی لاکتیک اسید شبنما نئونی و سبز رنگ.، فیلامنت های پلی لاکتیک اسید شب نمای نئونی و بیرنگ، فیلامنت های پلی لاکتیک اسید شب نمای صورتی رنگ، فیلامنت های پلی لاکتیک اسید شبنمای قرمزرنگ و فیلامنت های پلی لاکتیک اسید شبنمای بنفش. زیور الات شب نما در اغلب موارد در دسته پلیمرهای پایه قرار می گیرد همانند پلی لاکتیک اسید و یا اکریلونیتریل بوتادین استایرن و از آنجایی که مواد درون آنها از نوع شب نما می باشند باعث ایجاد درخشش در این مواد می شود. یکی دیگر از موارد مهمی که حتما باید به آن توجه کنید این است که فیلامنت های شب نما خود هیچ گونه نوری را تولید نمی کنند و مواد درخشان موجود در آنها انرژی نور طبیعی را به خود جذب می کند و سپس آن را منتشر می‌کنند تا زمانی که انرژی موجود کاملاً تخلیه شود. انرژی نام برده شده بیشتر از نور خورشید و یا نور موجود در فضای داخل خانه گرفته میشود. فیلامنت های شب نما معایبی نیز دارند که از آن جمله می‌توان به قابلیت سایش بسیار بالای آنها اشاره کرد. به عنوان مثال یک فولاد محکم و داغ را باید در کنار آنها به کار برد و از طرف دیگر نیز این دسته از فیلامنت های شب نما بسیار شکننده می باشند که موارد مصرف آن‌ها را محدود می‌سازد ولی همچنان امکان استفاده موثر از آن‌ها وجود خواهد داشت.

 

فیلامنت های ترکیبی پلی لاکتیک اسید و پلی اتیلن ترفتالات های تغییر یافته به کمک گلیکول مشکی رنگ

زیورآلات مشکی رنگ در دنیای امروز از محبوبیت بسیار زیادی برخوردارند و این محبوبیت از مدتها پیش نیز همچنان ادامه پیدا کرده است. تمامی زیورآلات ساخته شده از این دسته از فیلامنت ها بسیار شیک و جذاب بوده و می توانند قیمتی کم و زیاد داشته باشد. از طرف دیگر این امکان وجود دارد که فیلامنت های مشکی رنگ پلی لاکتیک اسید را برای ساخت قطعات مختلفی همانند گوشواره، گردنبند گیره‌های مو، حلقه و سایر موارد استفاده کرد. در بسیاری از موارد گردنبند های شیک و به روز را با استفاده از فیلامنت های مشکی رنگ پلی لاکتیک اسید می‌سازند و آزادی به وجود آمده در فناوری چاپ سه‌ بعدی در فرایندهای طراحی بسیار اعجاب انگیز است.

 

فیلامنت های برنز

برنز از سال ها پیش از آغاز تمدن انسانی به منظور ساخت زیورالات، مدال، اسلحه و سایر قطعات مهم و حائز اهمیت به کار برده می شود اما نکته اصلی در به کارگیری این دسته از مواد مقاومت اکسایشی آنها می ‌باشد که باعث می‌شود تا همانند سایر فلزات موجود زنگ نزند. اگرچه فیلامنت های برنزی به عنوان ترکیبی از برنزهای پودر مانند با تعداد دیگری از مواد پلیمری ساخته می شوند اما این باعث نمی‌شود تا تمامی محصولات تولیدی از این دسته از فیلامنت ها نتوانند ظاهر جذابی را به وجود آورند. برنز رنگ طلایی مانند دارد که متمایل به قهوه‌ای است و یکی از نکته هایی که باعث می شود تا این ماده مصرف بسیار زیادی در چاپ سه بعدی برای تولید زیورآلات داشته باشد توانایی آن برای ایجاد موادی است که دارای سایه‌ای از رنگ های متفاوت می باشند. این قطعات ظریف فیلامنت ها می توانند زیورآلات بسیار منحصر به فردی را با ظاهری بسیار چشم نواز به وجود آورند و در اغلب آنها نیز پلی لاکتیک اسید به عنوان پلیمر پایه دیده می شود. فیلامنت های برنزی نیز همانند بیشتر مواد ترکیبی می‌توانند باعث سایش افشانک در چاپگر سه بعدی شما شوند و بنابراین بهتر است که از افشانکهای فولادی به منظور چاپ سه بعدی این دسته از فیلامنتها استفاده کنید.

 

فیلامنت های برنج

برنج نوعی آلیاژ است که از زینک و مس ساخته می‌شود و فیلامنت های برنجی که در چاپ سه بعدی به کار برده می شوند معمولاً ترکیبی از پلیمرهای پایه به همراه مواد برنج مانند می‌باشند که به قطعات بسیار ریزی تبدیل شده‌ اند و از طرف دیگر برنج ظاهری بسیار شبیه به برنز دارد و این موضوع ناشی از ذرات قرمز رنگ مس و ذرات خاکستری رنگ زینک می باشد. فیلامنت های متناسب با چاپگرهای سه بعدی که از مواد فلزی و ترکیبات آن ساخته می‌شوند همانند برنج ها تنها ظاهری همانند فلزات را به وجود نمی آورند بلکه باعث افزایش وزن آن نیز خواهند شد و در واقع آن را همانند یک شی واقعی نشان میدهند.

 

فیلامنت های نقره فلز مانند

نقره از قرن ها پیش در صنعت نقش بسیار پر رنگی را ایفا کرده است و این ماده قالب گیری شده، ذوب شده و حتی از معدن ها استخراج شده تا انواعی از آثار هنری را تا اوایل دهه ۱۵۰۰ تا ۱۵۱۰ میلادی به وجود آورد. از طرف دیگر فیلامنت های نقره کاربردی در چاپ سه بعدی هم ظاهری بسیار شبیه با نقره های واقعی دارند و این در حالی است که قیمت آنها بسیار پایین ‌تر است. نمی ‌توان کیفیت و یا ارزش تمامی زیور آلات و قطعات ساخته شده از این دسته از فیلامنت ها را با سایر مواد مقایسه کرد و به جای آن این مواد به گونه ‌ای ساخته شده‌اند تا بتوانند ظاهری بسیار منحصر به فرد را به وجود آورند که در اغلب موارد برای مصرف ‌کنندگان جذاب و مطلوب می باشد.

 

استفاده از چاپگرهای سه بعدی به منظور تولید زیورآلات چه مزیت هایی دارد؟

در صورتی که شما از چاپگرهای سه بعدی برای ساخت زیورالات متفاوتی استفاده کنید می توانید از مزایای متعددی بهره مند شوید مانند:

  • امکان ایجاد طراحی های متمایز: چاپگرهای سه بعدی می تواند طراحی های منحصر به فرد و بسیار ارزان قیمتی را به وجود بیاورند و هرچه شما مهارت های چاپ خود را بهبود ببخشید می توانید طراحی های پیچیده را نیز به وجود بیاورید.

 

  • ساخت مدل برای زیورآلات: شما می‌توانید از پرینترهای سه بعدی به منظور خلق انواع مدل های پلاستیکی کم هزینه استفاده کنید که دارای طراحی موردنظر شما می باشد بنابراین شما طراحی های بسیار منحصر به فردی از زیورآلات را برای مشتری خود خواهید ساخت تا بتواند قبل از ایجاد نمونه نهایی فلزی مدل مورد نظر خود را انتخاب نماید.

 

  • سرعت: ساخت زیورآلات با استفاده از چاپ سه بعدی در مقایسه با روشهای تولیدی سنتی بسیار سریع تر است و حتی میتوان مدلهای بسیار پیچیده را نیز با استفاده از چاپ سه بعدی با سرعت بسیار زیادی انجام داد و یا بخشهای نهایی و تکمیل شده را تغییر داد.

 

  • مقرون به صرفه: چاپ زیورآلات با استفاده از چاپگرهای سه بعدی در مقایسه با ماشین های سنتی با هزینه بسیار کمتری انجام می گیرد و در واقع ساخت زیورآلات به میزان بسیار کمی از رزین ها وجود دارد. یک لیتر از رزینهای متناسب به در این حوزه حدود قیمتی برابر با ۱۰۰ دلار دارد ولی شما نیازی نیست که کل آن را برای تولید یک تکه از زیورالات خرج کنید بلکه می توانید با آن چندین تکه متفاوت را بسازید. سادگی و پیچیدگی طراحی شما تاثیری بر هزینه ساخت زیورآلات با استفاده از چاپ بعدی نخواهد داشت بلکه مقدار رزین کاربردی شما می تواند قیمت را کاهش و یا افزایش دهد.

مترجم: ف. ال احمد