مقایسه پلاستیک و کاغذ از منظر سازگاری با محیط زیست

دسته: مقالات منتشر شده در 10 ارديبهشت 1399
نوشته شده توسط Admin بازدید: 702

کدام یک سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند؟ کاغذ یا پلاستیک؟

 

زمانی که برای خرید مواد غذایی مورد نیاز خود به خارج از خانه می روید و یا در صف سوپرمارکت‌ها می ایستید شاید باید تصمیم دیگری نیز بگیرید. ممکن است بتوانید در اماکنی از کیسه های پلاستیکی و یا کاغذی استفاده کنید. این تصمیم گیری می تواند برای عده ای بسیار سخت و پر استرس باشد زیرا راحتی شما را به سمت مواد پلاستیکی سوق می دهد اما سازگاری با محیط زیست به صورت خودکار باعث می شود تا شما گرایش بیشتری به مواد کاغذی داشته باشید. اگر چه زمانی که باران می بارد مسلما انتخاب کیسه های کاغذی می تواند باعث خرابی تمامی اجناسی شود که شما خریداری کرده اید. کاملاً خودخواهانه به نظر می رسد که شما کیسه‌های پلاستیکی را انتخاب کنید که صدها سال طول خواهد کشید تا در محل های دفن زباله و در محیط زیست تجزیه شوند. اما آیا واقعاً هدف ما ذخیره سازی بیشتر درختان و عدم استفاده از مواد کاغذی نیست؟ آگاهی مشتری تنها گزینه ای نیست که در انتخاب بین کیسه های پلاستیکی و کاغذی مد نظر قرار می گیرد. مغازه های خواربارفروشی معمولاً هزینه بسیار کمتری را برای کیسه های پلاستیکی می پردازند ولی از طرفی هم از سمت گروه های محیطی تحت فشارند تا این مواد را به مردم عرضه نکنند. بنابراین خرده ‌فروشان و حتی سایر بخش ها تصمیم می گیرند تا این سوالات مشابه را از مردم نپرسند. انها به جای ما تصمیم می گیرند و بیشتر به نگرانی های محیط زیستی توجه می کنند. عده ای نیز کیسه های پلاستیکی را انتخاب کردند تا به مردم عرضه کنند. در شهرهای آمریکا همانند سانفرانسیسکو و اوکلند محدودیت‌هایی نیز در نظر گرفته شده تا استفاده از کیسه‌های پلاستیکی در مغازه‌های خواربارفروشی کاهش یابد و یا به صورت کامل ممنوع شود. در پاسخ به ممنوعیت اعلام شده در اوکلند سازمانی که اعضای تولیدکنندگان پلاستیکی را حمایت می‌کرد، شکایتی را علیه این تصمیم اعلام نمود. اتحادیه حامی بازیافت کیسه‌های پلاستیکی اعلام کرد که اطلاعات کافی در خصوص پیامدهای ناشی از چنین ممنوعیتی گردآوری نشده است. شکایت مطرح شده در خصوص آسیب‌هایی نیست که این مواد می‌توانند بر مزیت های پلاستیکی داشته باشند، بلکه بیشتر بر حوزه محیط زیست تمرکز دارند. اتحادیه یاد شده اعلام می‌کند که مواد پلاستیکی به اندازه مواد کاغذی با محیط زیست سازگاری دارند و یا حتی شاید بتوان به صورت دقیق عنوان کرد که کاغذ می تواند برای محیط زیست مضر نیز باشد. بنابراین می توان نتیجه‌گیری کرد که جایگزینی کیسه های پلاستیکی با کاغذی بیشتر برای کره زمین آسیب زا خواهد بود تا مفید. بنابراین ما کدام یک از آنها را باید انتخاب کنیم کیسه های پلاستیکی و یا کاغذی؟ هر کدام از آنها خواص ویژه خود را داشته و می‌توانند برای محیط‌ زیست خطرناک باشند که در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم. زمانی که می خواهید بین پلاستیک و کاغذ یکی را انتخاب کنید به دلیل ویژگی های سبز و یا سازگار با محیط زیست کاغذ ممکن است بیشتر به سمت کاغذ کشیده شوید. اما بهتر است در نظر داشته باشید که هر دو ماده دارای معایبی برای محیط زیست میباشد. به عنوان مثال معایب کیسه های کاغذی عبارتند از:

 • باعث ایجاد آلودگی می شود: محصولات کاغذی می توانند باعث ایجاد آلودگی در هوا شوند بخصوص این مواد در مقایسه با کیسه های پلاستیکی به میزان ۷۰ درصد بیشتر آلودگی تولید می‌کنند. مطالعات انجام گرفته نشان می‌دهند که کاغذهای تولید شده به میزان ۸۰ درصد بیشتر گازهای گلخانه ای تولید می کنند. به این نکته توجه داشته باشید که کاغذ از درختان استفاده می‌کند و همین درختان برای جذب دی اکسید کربن به کار برده می شوند. تولید مواد کاغذی هم در مقایسه با کیسه های پلاستیکی به میزان ۵۰ برابر بیشتر آلاینده هایی را تولید می‌کند که وارد محیط های آبی میشوند.
 • انرژی مصرف می کند: اگر چه از نفت به منظور ساخت پلاستیک استفاده می شود ساخت کیسه های کاغذی معمولا به ۴ برابر انرژی بیشتری نسبت به کیسه‌های پلاستیکی نیاز دارد و باعث میشود تا کیسه های کاغذی مقدار بسیار زیادی از این سوخت را ایجاد کنند.
 • باعث افزایش مصرف آب میشود: تولید کیسه های کاغذی در مقایسه با انواع پلاستیکی باعث مصرف سه برابر بیشتر آب خواهد شد.
 • بازیافت ناکارآمد: روند بازیافت مواد کاغذی می تواند بسیار غیر کارآمد باشد و حتی بیشتر از تولید یک کیسه جدید سوخت مصرف کند. علاوه بر آن بازیافت یک پوند از مواد کاغذی در مقایسه با یک پوند از مواد پلاستیکی باعث می شود تا ۹۱ درصد انرژی بیشتری مصرف شود.
 • زیست تخریب پذیری دشوار: آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا اعلام می‌کند که مواد کاغذی در داخل محل های دفن زباله نسبت به مواد پلاستیکی با سرعت بسیار کمتری تخریب می شوند.

 

اگرچه به نظر می‌رسد که مواد پلاستیکی شهرت خیلی بدی نداشته باشند اما انواعی از معایب آنها برای محیط زیست عبارتند از:

 • زباله های پلاستیکی: امروزه زباله های پلاستیکی را در محیط اطراف خود به مقدار زیادی مشاهده می کنیم. در کنار خیابان ها، در داخل نرده ها و درختان. علاوه بر آن که این مواد می‌توانند در تولید فیلم‌ نقش داشته باشند می توانند باعث ایجاد حساسیت های چشمی و یا درد شود.
 • خطرات زباله های پلاستیکی برای حیات وحش: زباله های پلاستیکی برای پرندگان و سایر موجودات زنده می توانند بسیار فریبنده باشند و آن را به جای غذا اشتباه بگیرند. شما می توانید تصور کنید که مصرف مواد غذایی چه خطراتی برای روده های یک حیوان میتواند داشته باشد. بعضی از زباله های پلاستیکی می توانند در نهایت باعث مرگ این موجودات شود. به منظور پیشگیری از بروز چنین مشکلی شاید بهتر باشد که مواد کاغذی را انتخاب کنیم به خصوص برای کسانی که در محیط های اطراف آب زندگی می‌کنند زیرا مواد پلاستیکی به راحتی می‌توانند وارد محیط های دریایی شده و توسط مرغان دریایی مورد استفاده قرار بگیرند.
 • تخریب پذیری طولانی مدت: نور می‌تواند باعث تخریب زباله های پلاستیکی شود بنابراین بیشتر از آنکه این مواد در محیط زیست تخریب شوند می‌توانند با تخریب نوری از بین بروند. تخمین های موجود نشان می دهند که این فرایند می تواند بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ سال در محل های دفن زباله ادامه پیدا کند. متاسفانه اطلاعات دقیقی در این خصوص وجود ندارد زیرا پلاستیک تقریباً یک اختراع جدید است.
 • دشواری در بازیافت: اگرچه در اغلب موارد تولید پلاستیک نسبت به کاغذ با مصرف انرژی کمتری همراه است اما کیسه های پلاستیکی خود نوعی چالش بازیافتی به حساب می آیند.

 

کیسه های پلاستیکی در برابر کیسه های کاغذی

 • هزینه پایین تر: برای اکثر گروه‌های تولیدی کیسه های پلاستیکی در مقایسه با انواع کاغذی و یا پارچه ای گزینه ای بسیار مقرون به صرفه تر می باشد و فرد باید هزینه بسیار بیشتری برای کیسه های چند بار مصرف پارچه ای و کاغذی بپردازد. کیسه های پلاستیکی در برابر کیسه های کاغذی و یا پارچه ای چند بار مصرف گزینه های بسیار بهتری برای بسته بندی هستند. بنابراین اگر در جستجوی نوعی از بسته بندی هستند که علاوه بر قیمت پایین مقاومت خوبی داشته باشد می توانید انواع پلاستیکی را انتخاب کنید.
 • بادوام و ضد آب: اگر کیسه های پلاستیکی را با انواع کاغذی مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که کیسه‌های پلاستیکی دوام بسیار بیشتری دارند و می‌توانند نسبت به انواع کاغذی و یا انواع پارچه ای چند بار مصرف وزن بسیار بیشتری را تحمل کنند. این مواد در برابر آب و هوای شدید هم مقاوم تر بوده و می توانند انواع وسایل را به صورت ایمن منتقل کنند. بسته بندی های کاغذی نسبت به تغییرات آب و هوایی همانند بارندگی و سایر موارد حساس هستند. این گزینه در خصوص سایر انواع بسته بندی ها همانند پلاستیک های پارچه ای نیز صدق میکنند. به طور کلی کیسه‌های پلاستیکی در برابر انواع پارچه ای و کاغذی بهتر می توانند از محتویات درون خود حفاظت کنند.
 • کاربری و بسته بندی ساده: باز کردن و بسته بندی و یا حتی تا کردن کیسه های پلاستیکی با سادگی بسیار زیادی انجام می گیرد و همین باعث می‌شود تا صندوقداران از این مواد استفاده کنند. کیسه های پلاستیکی حجم بسیار کمتری را نیز اشغال می کنند. سایر انواع بسته ‌بندی های یاد شده نسبت به انواع پلاستیکی سنگین تر بوده و به همین دلیل گزینه چندان مناسبی به نظر نمی‌آیند.
 • مصارف متعدد: کیسه های پلاستیکی گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در موارد متفاوتی به صورت روزانه میباشند. از آنها می توان به منظور حمل و نقل مواد غذایی مورد نیاز ناهار و یا سایر محتویات در زندگی روزمره استفاده کرد. حتی می توانید محصولات مورد نظر خود را در داخل این کیسه ها گذاشته و به صورت ایمن در داخل کمد نگهداری کنید. اما بسته بندی کاغذی و یا پارچه ای نمی‌تواند مصارف بسیار متفاوتی داشته باشند زیرا چندان با دوام نیستند. علاوه بر آن قابلیت شستشوی کیسه های پلاستیکی نیز وجود دارد که این مورد خود قابلیت کاربری آنها را افزایش خواهد داد.

تمام عامل های مطرح شده باعث می‌شود تا این پرسش به وجود آید که کدام یک از کیسه های پلاستیکی و کاغذی گزینه‌های سبز تری می باشند. آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا عنوان کرده است که پاسخ به این سوال هنوز مشخص نمی باشد ولی همچنان به کارگیری کیسه‌های پلاستیکی نمی تواند خیلی نگران کننده باشد. حتی خیلی از گروه‌های زیست ‌محیطی اعلام می‌کنند که بهتر است هیچ کدام از این موارد را انتخاب نکنید و به جای آن این کیسه ها را چندین بار مورد استفاده قرار دهیم.