آیا می‌توان ABS را بازیافت نمود؟

دسته: مقالات منتشر شده در 26 شهریور 1399
نوشته شده توسط Admin بازدید: 1228

آیا می‌توان پلاستیکهای اکریلو نیتریل بوتادین استایرن را بازیافت نمود؟

انسانها به عنوان گونه‌های غالب بروی کره زمین هیچ توجهی به اثرات بلند مدت اقدامات خود بروی این کره ندارند و در حقیقت ما مصرف می کنیم، تغییر می دهیم، خلق می کنیم و حتی نابود می‌کنیم و در تمامی فرآیندهای یاد شده از تمامی منابع ارزشمند سیاره ی خود استفاده می کنیم و آنها را به پایان می رسانیم. علاوه بر آن ما یکی از خالقان اصلی زباله ها هستیم که در واقع بخش اعظمی از آن را زباله های پلاستیکی تشکیل می دهد. در این مقاله می‌خواهیم نگاهی به امکان بازیافت پلاستیک های آکریلو نیتریل بوتادین استایرن بیندازیم که مصارف بسیار زیادی در چاپ سه بعدی و یا تولید محصولات مختلف در زندگی روزمره ما دارند. به کمک تمامی ین موارد می‌توانیم به این سوالات پاسخ دهیم:

آیا امکان بازیافت پلاستیک های اکریلونیتریل بوتادین استایرن وجود دارد؟

روند انجام بازیافت این مواد چگونه است؟

چگونه می توان زباله های پلاستیکی و علاوه بر آن آلودگی پلاستیکی را در اکوسیستم از بین برد؟

 

امکان بازیافت اکریلونیتریل بوتادین استایرن

بازیافت فراتر از یک فرایند صنعتی به منظور دستیابی به وضعیت اقتصادی بهتر در خصوص مصرف مواد خام می باشد و در واقع به نیازی برای جامعه انسانی به صورت کلی تبدیل شده است. ما زباله های بسیار زیادی تولید می کنیم و مقدار بسیار بالایی از آن را زباله های پلاستیکی تشکیل می دهند و از آنجایی که اکریلونیتریل بوتادین استایرن جزو مواد زیست تخریب پذیر در نظر گرفته می شود می‌توان آن را به عنوان یکی از اصلی‌ترین مقصر ها در آلودگی پلاستیکی به شمار آورد. به طور کلی مواد ایجاد شده کاملاً قابلیت بازیافت دارند و علاوه بر آن که مواد سختی هستند روند بازیافت با استفاده از تجهیزات متناسب بسیار ساده صورت خواهد گرفت. حتی می‌توان آن را در داخل خانه انجام داد و تمام آنچه که نیاز است کمی تلاش می باشد.

 

کد بازیافت پلاستیک های اکریلونیتریل بوتادین استایرن

کد بازیافت این دسته از پلاستیک ها به عددی گفته می‌شود که ماده مورد نظر را شماره گذاری می کند و در واقع نوع ماده ساختاری را به خوبی نشان می‌دهد. همین روند باعث می‌شود تا در طی فرآیند بازیافت تمامی مراحل با سادگی بیشتری انجام گیرد. کد نامبرده شده برای اکریلونیتریل بوتادین استایرن برابر با ۷ می باشد و معمولاً در بخش زیرین محصولات پلاستیکی درج می شود. کد ۷ در اغلب موارد در داخل یک نشانه بازیافت به همراه تعدادی فلش مشاهده می شود که یک مثلث را تشکیل می دهند.

 

اکریلونیتریل بوتادین استایرن چیست و چه خواصی دارد؟

اکریلونیتریل بوتادین استایرن که با نام اختصاری ABS نیز نشان می داده می‌شود به دلیل خواص فیزیکی و دوام بالای خود شناخته شده است و در واقع ا ز دسته ی پلاستیک هایی می باشد که با بسپارش سه ماده شیمیایی مجزا از هم تشکیل شده است. اکریلونیتریل باعث استحکام، بوتادین باعث سختی و دوام پذیری و استایرن باعث ایجاد سختی و ظاهری درخشان در این مواد می شود. مواد تشکیل دهنده سه بخشی باعث می‌شوند تا اکریلونیتریل بوتادین استایرن از خواص فیزیکی بسیار منحصر به فردی برخوردار باشد و علاوه بر آن بتوان آن را با توجه به نیازمندی های موجود به رنگ ویژه ای تغییر داد. با تمام این نکات مثبت یاد شده تنها نکته منفی که در خصوص این دسته از مواد پلاستیکی عنوان می‌شود در این مورد خلاصه می‌شود که پلاستیک‌های اکریلونیتریل بوتادین استایرن از محصولات شیمیایی نفتی گرفته می شوند و از قابلیت زیست تخریب پذیری نیز برخوردار نمی باشد. بنابراین آنچه که در تولید انواعی از این محصولات باید دقت کنیم این است که امکان بازیافت بیشترین محتوای آنها وجود داشته باشد.

 

بازیافت اکریلونیتریل بوتادین استایرن شامل چه مراحلی است؟

امروز به دلیل محبوبیت فزاینده چاپ سه بعدی بازیافت اکریلونیتریل بوتادین استایرن فقط محدود به شناورسازی کف به صورت صنعتی و یا واحدهای قالبگیری تزریقی نمیباشد و به جای آن تمامی افرادی که علاقه زیادی به چاپ سه بعدی در دنیا دارند سعی می کنند تا میزان اثر علاقه خود به این فرآیند را ارزیابی کنند و انواعی از پروژه های زیبا را برای بازیافت آکریلونیتریل بوتادین استایرن در خانه راه اندازی نمایند:

 

گام اول: جداسازی

در ابتدا باید پلاستیک نام برده شده را از سایر پلاستیک های موجود و علاوه بر آن آلاینده ها و مواد اضافی جدا نمود. در سطح صنعتی این کار با استفاده از شناورسازی کفی صورت می‌گیرد که در آن از یک ترکیب آب و نفت به همراه آکریلونیتریل بوتادین استایرن های آلوده استفاده می شود تا بتوان این ذرات خالص را از سایر ذرات موجود جدا نمود. مرحله یاد شده در سطح شهری و خانگی معمولاً در مرحله جمع آوری صورت می گیرد. پلاستیک های نامبرده شده باید در یک محفظه جداگانه جمع آوری شوند و به روش بخش بندی شده منتقل شوند. حتی ممکن است در بعضی از شهرها مشاهده کنید که از کارگران به منظور جداسازی قطعات پلاستیکی استفاده می کنند اما ممکن است این کار با خطاهایی نیز همراه باشد و بازدهی زیادی همانند جدا سازی در مرحله گردآوری نیز نداشته باشد که در آن تمامی قطعات یاد شده به صورت کامل از یکدیگر جدا شده و پس از آن باید آنها را اسیاب نمود.

 

گام دوم: آسیاب سازی و یا پودر سازی

در این مرحله تمامی محصولات ساخته شده از اکریلونیتریل بوتادین استایرن که از سایر محصولات پلاستیکی جدا شده‌اند، باید به ذرات ریزی تبدیل شوند و در واحدهای بازیافت صنعتی و شهری این کار معمولاً با استفاده از آسیاب های صنعتی انجام میگیرد که دارای دندانه های تیزی می باشند و می تواند هر چیزی را به قسمت‌های بسیار کوچکی خرد نمایند. به منظور انجام این مرحله در خانه نیز تمام آسیا بهای های مصرفی می تواننداین کار را انجام دهند اما نمی توانید انتظار داشته باشید که این مواد عمری به اندازه تیغه های ویژه صنعتی و یا شهری داشته باشند. امکان بهره گیری از خرد کننده های کاغذ نیز وجود دارد. در سطح صنعتی این مرحله با بیشترین سرعت ممکن انجام می گیرد و در همان حال از آنجایی که ماده نام برده شده از دوام فیزیکی بالایی برخوردار میباشد بنابراین بازیافت آن در خانه ممکن است مدت زمان زیادی به طول انجامد. در صورتی که شما محصولات ساخته شده ازپلاستیک نام برده شده را برای تولید فیلامنت‌های چاپ سه‌ بعدی خرد می کنید، بنابراین قطر ذرات تولیدی شما باید کمتر از و یا برابر با ۵ دهم سانتی متر باشد.

 

گام سوم: ذوب و تغییر شکل

پس از انجام تمامی مراحل یاد شده قدم بعدی به صورت کاملا اتوماتیک و خودکار صورت می گیرد و ذرات به دست آمده در داخل یک روزنران قرار می‌گیرند و با توجه به محصول نهایی پلاستیک مورد نظر به شکل ورقه یا فیلامنت تولید خواهد شد و یا به صورت مستقیم به واحدهای قالب گیری تزریقی فرستاده می‌شوند. آکریلونیتریل نیتریل بوتادین استایرن های بازیافت شده کاملا تغییر شکل پیدا می‌کنند و می‌توان از آن‌ها مجدد استفاده کرد. حتی امکان بازیافت این دسته از مواد برای دو بار و یا بیشتر هم وجود دارد. اما ممکن است تمامی خواص مهندسی آن همانند دوام، سختی و استحکام کششی کاهش پیدا کند. بنابراین اگر محصول تولیدی شما باید دارای تمامی ویژگی‌های اکریلونیتریل بوتادین استایرن باشد بنابراین بهترین روش استفاده از مواد خام و یا انواعی از ترکیبات ساخته شده از این ماده می‌باشد که به میزان بسیار کمی بازیافت شده اند. به طور کلی در اکثر موارد اکریلونیتریل بوتادین استایرن های خام و بازیافتی می توانند خروجی مشابهی را برای تولید محصولات با استفاده از روش چاپ سه بعدی داشته باشد.

 

بازیافت شهری اکریلو نیتریل بوتادین استایرن

پیش از این نیز عنوان شد که کد بازیافت این دسته از پلاستیک ها عدد ۷ است و این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که اکریلونیتریل بوتادین استایرن به عنوان سایر پلاستیک ها نامگذاری شده است و نمی‌توان آن را در دسته ویژه‌ای از پلاستیک ها قرار داد. در اکثر مواقع پلاستیک هایی که دارای شماره ۷ می باشند اصلاً بازیافت نمی شوند و شماره‌های ۱ یا ۲ و یا سایر موارد در گروه بازیافتی ها قرار می‌گیرند. اگر شما توقع دارید که تمامی زباله های ساخته شده از این ماده پس از قرارگیری در سطل های زباله توسط دستگاه‌های شهری بلافاصله بازیافت شوند بهتر است بدانید که این امکان چندان بالا نمی باشد. به جای آن میزان بسیار بالایی از پلاستیک های دارای کد بازیافتی ۷ و یا سایر پلاستیک ها در محل های دفن زباله قرار می گیرند که برای مدت زیادی در آنجا باقی خواهد ماند.

 

وضعیت حاضر آلودگی پلاستیکی در دنیا

پلاستیک ها موادی سخت، بادوام و ارزان بوده و معمولاً باعث می‌شوند تا تولید آنها در سطح صنعتی با ایجاد انتشارات بسیار کمتری در مقایسه با جایگزین های ارگانیک آنها همراه باشد. از آنجایی که مواد نامبرده شده بسیار ارزان می باشند واژه دیگری نیز به آنها داده شده است که با نام دور ریختنی شناخته می‌شود اما به کارگیری این دسته از مواد فقط به میزان یک بار و سپس دور اندازی آنها باعث می شود تا آلودگی پلاستیکی بسیار شدیدی به وجود آید. تخمین های موجود نشان می دهند که میزان مواد پلاستیکی تولید شده توسط انسان برابر با ۸.۳ میلیارد متریک تن می باشد که البته بیش از شش و سه دهم میلیارد متریک تن از آنها را زباله های پلاستیکی تشکیل می دهند.

مترجم: ف.آل احمد