مواد پلاستیکی مورد نیاز کفش پیاده روی - بخش اول

دسته: مقالات منتشر شده در 18 ارديبهشت 1400
نوشته شده توسط Admin بازدید: 99

برای تولید کفش پیاده روی کدام دسته از مواد پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند؟- بخش اول

آیا می دانید برای ساخت کفی کفش کدام دسته از مواد پلاستیکی بهترین گزینه هستند؟ زمانی که من تلاش داشتم تا برای یکی از مسابقات ماراتن در شهر خودمان یک کفش مناسب را خریداری کنید این سوال را یکی از دوستان از من پرسید و در نتیجه من  در خصوص پاسخ به این سوال بسیار کنجکاو شدم و تحقیقات بسیار زیادی در این خصوص انجام دادم. پس از آن متوجه شدم که خرید یک کفش پیاده روی مناسب باید با توجه به فاکتورهای متعددی انجام بگیرد و در نهایت باید مواد متمایزی برای قسمت کفی کفش به کار برده شوند. در این مقاله به تمامی اطلاعاتی اشاره می کند که در طی تحقیقات خود جمع آوری کردند و امیدوارم که به شما کمک کند تا بتوانید در رابطه خرید کفش مورد نظر خود بهترین انتخاب را انجام دهید.

 

بهترین ماده ممکن برای ساخت کفی کفش کدام است؟

کفی های کفش ساخته شده از پلی اورتان به عنوان بهترین مواد برای کفش های دوندگی در نظر گرفته می شوند زیرا آنها قابلیت تنفس بسیار زیادی را به وجود می‌آورند، در مقابل فرسایش مقاوم هستند و مواد بسیار بادوامی نیز در نظر گرفته می شوند و به همین دلیل گزینه بسیار خوبی برای دویدن، ورزش ،انجام تمرین های مختلف می باشند و از طرف دیگر آنها بر روی سطوح مرطوب نیز عملکرد مناسبی دارد. هم اکنون می خواهیم به این موضوع اشاره کنیم که چراکفی کفش اهمیت بسیار زیادی دارد و در واقع در هنگام خریداری یک کفش ویژه دوندگی و پیاده روی به چه نکاتی باید توجه کنیم.

 

چرا کفی کفش تا این اندازه مهم است؟

کفی کفش بخشی است که در ارتباط مستقیم با زمین قرار می‌گیرد و در حقیقت سطوح متفاوت و نامسطح  زمین در برابر انها قرار میگیرند.از طرف دیگر کفی کفش با ایجاد حالتی ضدضربه در برابر انواعی از ضربه ها و سایر آسیب دیدگی ها از پاهای شما حفاظت می‌کند. بنابراین اهمیت زیادی دارد که ماده اولیه کفی کفش مورد نظر شما بسیار قوی باشد و دوام زیادی داشته باشد. البته بهتر است بدانید که برای ساخت این قسمت از کفش ها از انواع متفاوتی از پلاستیک ها بهره برده می شود که در قسمت بعدی به آنها اشاره می کنیم.

 

برای ساخت کفی کفش از چه موادی بهره برده می شود؟

در صورتی که شما در جستجوی یک کفش می باشید بهتر است بهترین ماده ممکن را برای کفش خود در نظر بگیریم و در غیر این صورت میزان بسیاری از پول ذخیره شده خود را به هدر خواهید داد. بنابراین به منظور حفظ سلامتی خود و کاهش میزان پول اصلاح شده باید حتماً تلاش کنید تا کفشی با کفی کفش مناسب و ساخته شده از مواد مطلوب را انتخاب کنید. بنابراین در این قسمت به موادی اشاره می کنیم که برای تولید بخش های مورد نظر به کار برده می‌شوند و بهترین ماده برای کفی کفش های دوندگی را نیز به شما معرفی خواهیم کرد.

۱. کفی های کفش ساخته شده از لاستیک: ممکن است شما در مواردی علامت RB  را به روی کفش‌های دوندگی مشاهده کنید و این بدین معنا نیست که کفی کفش مورد نظر شما با استفاده از لاستیک بازیافتی و با روش فشردگی حرارتی ساخته شده است ولی خود کفی های کفش لاستیکی نیز از دسته بندی های متفاوتی تقسیم تشکیل شده اند که عبارتند است از:

 • لاستیک های طبیعی: لاستیک های طبیعی به هنگام پوشش موادی بسیار نرم و قابل انعطاف پذیر می باشند و مقاومت بسیار زیادی در برابر استفاده دارند بنابراین مواد یاد شده طول عمر چندان زیادی نخواهد داشت و بیشتر برای انجام ورزش های داخل خانه مناسب هستند.
 •  لاستیک های ترکیبی: لاستیک های ترکیبی انواعی از مواد نفتی  بسیار ارزان می باشند که در دسته لاستیکهای طبیعی قرار می گیرند و در حقیقت آنها نیز به دسته بندی های متفاوتی تقسیم می شوند که عبارتند از: مواد لاستیکی مبتنی بر هوا که برای جذب ضربه به کار برده می شوند و پس از مصرف زیاد روزانه کاملا از بین خواهند رفت، مواد لاستیکی چسبنده که بسیار انعطاف پذیر می باشند و کنترل زیادی را در ارتباط با محیط های مرطوب نیز به وجود می‌آورند و در بیشتر موارد برای انجام ورزش های داخل خانه به کار برده می شود
  ،لاستیک های طبیعی که از مواد بازیافتی ساخته می‌شوند و لاستیک های کربنی به همراه لاستیک های معمولی و یا مواد کربنی تولید شده و در حقیقت  کربن به کار برده شده در این مواقع کمک می‌کند تا مقاومت این دسته از کفش در برابر فرسایش و خرابی افزایش پیدا کند،دسته ی نهایی مواد  ترکیبی را نیز انواع سخت و مستحکم را تشکیل می دهند که به دلیل استحکام بسیار بالای خود مشهور می باشند و این مواد مقاومت بسیار زیادی در برابر فرسایش و لغزندگی دارند و در بسیاری از موارد برای ورزش بسکتبال به کار برده می شوند.

 

۲. کفی های کفش ساخته شده از اتیلن وینیل استات: این دسته از مواد که با نام EVA  نیز نشان داده می شوند .انها دسته ای از مواد پلیمری هستند که قابلیت ارتجاعی و انعطاف پذیری همانند لاستیک را فراهم می‌کنند، موادی بسیار نرم بوده و برای تولید کفی های کفشی همانند مواد لاستیکی به کار برده می‌شوند. دلایل بسیار زیادی وجود دارد که شما باید با توجه به آنها کفی های کفش ساخته شده از اتیلن وینیل استات را انتخاب کنید که تعدادی از آنها عبارتند از:

 • انعطاف پذیری :مواد نام برده شده در مقایسه با لاستیک ها بسیار نرم تر می باشند بنابراین انعطاف‌پذیری بیشتری را نیز فراهم می کند.
 • مقاومت در برابر ضربه: کفی های کفش نامبرده شده به راحتی می‌توانند ضربه را به خود جذب کنند و این در حالی است که شما در حال دوندگی می باشید و در نتیجه حالتی بسیار راحت و نرم را برای پای شما به وجود می‌آورد.
 •  بادوام: کفی های کفش ساخته شده از پلیمرهای نامبرده شده بسیار با دوام می باشند و بدون آنکه آسیب دیدگی چندانی داشته باشند برای مدت طولانی برای شما کار خواهند کرد.
 • سبک وزن: کفی های کفش نامبرده شده مواد نسبتا سبک وزن می باشند زیرا در ساخت آنها از پشم بهره گرفته شده است و در نهایت می‌توان عنوان کرد که آنها بهترین گزینه برای فصل زمستان می باشند زیرا نمی توانند حرارت را از خود عبور دهند و در نتیجه  پای شما را گرم نگه می دارند.

 

۳. کفی های کفش ساخته شده از پلی اورتان: زمانی که شما تصمیم دارید یک کفش جدید خریداری کنید یکی از نکاتی که بسیار باید به آن توجه کنید دوام و طول عمر کفی کفش می‌باشد و از همه مهمتر این مورد می باشد که استفاده از کفش مورد نظر شما  راحتی زیادی را برای تان فراهم خواهد کرد یا خیر. کفی های کفش ساخته شده از پلی اورتان تمام نیازمندی‌های لازم و نام برده شده را برای کفش های دوندگی و پیاده روی فراهم می کنند و در بسیاری از موارد نیز برای انجام تمرینات ورزشی
، دوندگی، کوهپیمایی و سایر موارد مورد استفاده قرار می‌گیرند. دلایل محبوبیت کفی های کفش ساخته شده از پلی اورتان عبارتند از:

 • انعطاف پذیری: کفی های کفش ساخته شده از پلی اورتان موادی انعطاف پذیر می باشند و استفاده از آن ها برای دیدن کل طول روز می‌تواند  راحتی بسیار زیادی را برای پا به وجود آورد.
 • مقاومت در برابر ضربه:  کفی های کفش تولیدی از پلی اورتان به صورت ویژه برای مقاومت در برابر ضربه ساخته شده‌اند و این در حالی است که شما از آنها برای دوندگی استفاده می کنید و به طور کلی آنها موادی کاملاً سازگار با محیط زیست به شمار می آیند.
 • مقاومت در برابر فرسایش و خرابی: مواد نامبرده شده بسیار سخت و مستحکم هستند و خرابی و شکستگی آنها با سختی بسیار زیادی صورت می‌گیرد و میتوانید از آنها برای انجام فعالیت‌های بسیار شدید استفاده کنید.

 

۴. کفی های کفش چرمی: کفی های کفش چرمی از مواد بسیار سخت با استحکام بالا ساخته می‌شوند و این در حالی است که نمی‌توانند حالتی ضد ضربه و راحتی  را برای کفش به وجود بیاورند اما افزودگی چوب پنبه به انها باعث می شود تا آنها بتوانند در مقایسه با کفی های کفش لاستیکی نیز دوام بیشتری داشته باشند. کفی کفش باید به گونه‌ای ساخته شوند تا  بتوانند در هر وضعیتی فرم ویژه‌ای را داشته باشند اما کفی‌های کفش چرمی چنین اجازه‌ای را فراهم نخواهد کرد زیرا بسیار سخت و غیرقابل انعطاف پذیر می باشند. می‌توان در این دسته از مواد را با چوب پنبه  ترکیب کرد تا انعطاف پذیری و نرمی و راحتی را به کفش شما القا کنند ولی در هر صورت مورد مناسبی برای کفش های دوندگی نخواهند بود. در صورتی که شما از کفی‌های کفش چرمی به صورت موقتی و در موارد غیر رسمی استفاده کنید آنها گزینه مطلوبی خواهد بود ولی در نهایت برای استفاده طولانی مدت و انجام فعالیت های شدید مانند دوندگی نمی توانند  راحتی زیادی را برای شما بوجود اورند.

 

۵. کفی های کفش ساخته شده از پلی وینیل کلراید: پلی وینیل کلراید برای مصارف روزمره مانند تولید بارانی، پنجره و کفی کفش بکار برده می‌شود و در واقع می‌تواند عایق بسیار خوبی را برای پای شما فراهم کند و ضربه را نیز به خود جذب خواهد کرد. در حقیقت این مواد به عنوان یک جایگزین ترکیبی برای چرم عمل کرده و بسیار مقرون به صرفه می باشند و امکان قالب گیری  آنها در شکل های متفاوت  هم وجود خواهد داشت بنابر دلایل عنوان شده می‌توان آنها را برای تولید کفش هایی با استفاده روزمره و معمول به کار برد. به طور کلی بهتر است بدانید که کفی های کفش ساخته شده از پلی وینیل کلراید به راحتی می‌توانند در برابر فرسایش و خرابی مقاومت داشته باشند ولی در صورتی که بخواهید از آنها برای دوندگی و انجام فعالیت‌های ورزشی استفاده کنید ممکن است با مشکلاتی روبرو شوید زیرا نمی توانند راحتی و نرمی زیادی را برای شما فراهم سازد.

مترجم: ف. ال احمد