پلاستیک یکبار‌ مصرف و مشکلات آن

دسته: مقالات منتشر شده در 07 آبان 1399
نوشته شده توسط Admin بازدید: 259

پلاستیک ‌های یک‌ بار مصرف چه مشکلاتی را برای ما به وجود می‌آورند و چگونه می توانیم از بروز آنها پیشگیری کنیم؟

تعداد زیادی از ما در دوران کودکی آموخته‌ ایم که با ورود به یک محیط از ایجاد آلودگی در آن خود داری کنیم و سعی کنیم تا قبل از خروج از یک محیط از پاکیزگی آن کاملاً اطمینان حاصل کنیم اما امروزه بسیاری از ما به عنوان بزرگسال این قانون را فراموش کرده و آن را در خصوص کره زمین رعایت نمی کنیم. اگرچه بازیافت به عنوان یکی از بخش‌های مهم در حفظ ایمن و پاکیزه محیط زیست نقش بسیار مهمی دارد اما کاهش مصرف هم می تواند بسیار موثر باشد. به منظور کاهش میزان زباله ها بهترین راهی که می توانیم مورد استفاده قرار دهیم عدم کارگیری پلاستیک ‌های یک ‌بار مصرف میباشد. پلاستیک‌ های یک ‌بار مصرف شامل انواعی از محصولات مانند نی ها، کیسه ها و بطری ها و یا تعداد زیادی از مواد پلاستیکی می شوند که برای مصرف کوتاه مدت و یا موقت ساخته شدند. به احتمال زیاد زمانی که ما بطری های نوشیدنی های مورد علاقه خود را خریداری می‌کنیم و یا برای کیسه های پلاستیکی در مغازه‌های خواروبارفروشی درخواست می‌کنیم به چنین نکاتی توجه نمی‌کنیم ولی بهتر است بدانیم که تمامی این انتخاب ها تاثیر بسیار جدی بر سلامت سیاره ما و انسان‌ها دارد.

 

بزرگترین مشکل مرتبط با پلاستیک های یکبار مصرف کدام است؟

مسلماً مشکلات بسیار زیادی در این حوزه وجود دارد زیرا پلاستیک‌ های یک‌بار مصرف به عنوان یک مشکل کنترل شده در نواحی ویژه‌ ای در نظر گرفته نمی شوند و از آنجایی که وزن پایینی دارند می توانند با مسافت بالایی جا به‌ جا شود. بنابراین مواد پلاستیکی اگرچه حجم کوچکی دارند اما می توانند چندین برابر اندازه خود آلودگی محیطی را به وجود بیاورند. حتی روند تولیدی این دسته از محصولات نیز با تولید آلودگی بسیار زیاد در محیط زیست همراه است. به منظور تولید محصولات پلاستیکی از حجم بسیار بالایی از سوختهای فسیلی و یا نفت خام استفاده می شود. ساخت و حمل و نقل تمامی این محصولات با تولید مواد آلاینده همراه می باشد. این امکان نیز وجود دارد که حیوانات پلاستیک‌ها را با مواد غذایی اشتباه بگیرند و بر اثر استفاده از آنها خفه شوند و یا به دلیل وجود انواعی از مواد مسموم همانند بیسفنول آ، مواد ضد اشتعال و پلی وینیل کلراید مسموم شوند. در صورتی که این محصولات پلاستیکی وارد بدن حیوانات نشوند، می توانند به حیات وحش آسیب برسانند و یا با باعث بی حرکتی یا خفگی انواعی از موجودات شوند. بهتر است فکر نکنید که ارتباط بین قطعات پلاستیکی و دسته‌ای از حیوانات در حیات وحش به شما ارتباطی ندارد زیرا بر اساس مرکز تنوع زیستی ماهی ها که به عنوان یکی از غذاهای اصلی انسان به شمار می آیند، سالانه هزاران تن از این پلاستیک ها را میبلعند.

 

حیوانات قطعات پلاستیکی را مصرف می کنند و ما از حیوانات تغذیه می کنیم و در نهایت پلاستیک وارد بدن انسان نیز می شود

زمانی که ماهی ها طعمه سایر حیوانات می‌شوند هم این آلودگی از بین نخواهد رفت. شام شما این هفته می‌تواند حاوی تعدادی از کیسه های مواد خوراکی باشد که در آن انواعی از مواد شیمیایی آلوده کننده نیز وجود دارد. تعدادی پیش بینی توسط اتحادیه آلودگی پلاستیکی صورت گرفته است که بر اساس آن در سال ۲۰۵۰ میزان پلاستیک ‌های موجود در اقیانوس ها در مقایسه با ماهی ها بیشتر خواهد داده بود و قطعاً این پیش‌ بینی برای ما خوشایند نیست. اگر شما از مصرف گوشت هم خود داری کنید باز هم به دلیل اثرات مواد پلاستیکی همچنان در خطر قرار دهید زیرا همه ما در دنیایی به دنیا آمده‌ایم که امروز توسط انواعی از مواد شیمیایی آلوده شده است. مصرف مواد پلاستیکی می‌تواند مشکلات زیادی را برای انسان‌ها به وجود بیاورد که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد: نقص‌های مادرزادی، سرطان، اختلال در غدد درون ‌ریز که خود می تواند میزبانی برای بروز بسیاری از بیماری های دیگر برای انسان باشد. احتمال شما برای ابتلا به یکی از این بیماریها و یا ا تجربه سایر موارد مشابه زمانی بیشتر خواهد شد که در کنار یکی از کارخانه های تولیدی مواد پلاستیکی زندگی کنید. از طرف دیگر همان طور که می‌دانید پلاستیک ‌های یک‌بار مصرف به قطعات بسیار کوچکتری تبدیل می‌شوند و در واقع هیچ گاه به صورت کامل تخریب نخواهند شد. در آمریکا سالانه ۳۰ میلیون تن از مواد پلاستیکی دور انداخته می شوند و بنابراین به سختی می توانیم نقطه ای از کره زمین را پیدا کنیم که در آنها زباله های مواد پلاستیکی موجود نیستند.

 

بهترین روش های موجود برای کاهش مصرف پلاستیک های یکبار مصرف کدامند؟

به طور کلی امروزه هیچ توجیهی برای تولید بیشتر کیسه‌های پلاستیکی وجود ندارد و ما به پلاستیک ها برای ادامه زندگی خود نیاز نداریم و این موضوع در خصوص سیاره ما نیز صدق میکند. در این قسمت به چندین روش متفاوت برای قطع مصرف مواد پلاستیکی وساخت سیاره ای تمیز و سالم تر اشاره می کنیم.

. از نی ها برای نوشیدن استفاده نکنید: زمانی که در رستوران و یا کافه یک نوشیدنی را سفارش می دهید از به‌ کارگیری نی در کنار آنها خود داری نمایید. در صورتی که واقعا یکی از آنها نیاز دارید مطمئن شوید تا نی مورد نظر از قابلیت استفاده مجدد نیز برخوردار است.

. از خرید بطری های آب خودداری نمایید: زمانی که تشنه هستید از خرید بطری های آب خودداری نمایید و به جای آن از چشمه‌های آب استفاده کنید و یا انواعی از بطری‌های آب غیر پلاستیکی و یچند بار مصرف را انتخاب کنید و زمانی که می‌خواهید از خانه خارج شوید آب را در داخل آن ریخته و آن را با خود حمل نمایید.

. از بطری ها و یا فنجان های شخصی چند بار مصرف استفاده نمایید: دفعه بعد که به کافی شاپ محبوب خود می روید حتماً فنجان و یا بطری ‌های چند بار مصرف را همراه خود داشته باشید تا در این صورت علاوه بر آنکه از مصرف فنجان ها، در پوش ها و سایر مواد پلاستیکی کاربردی در کافی شاپ ها خودداری کرده اید بلکه به محیط زیست نیز کمک می کنید.

. از کیسه های چند بار مصرف شخصی خود برای خرید لوازم مورد نیاز استفاده نمایید: تعدادی از کشورها استفاده از کیسه‌های پلاستیکی را به طور کلی ممنوع اعلام کردند و عده‌ای از شرکت‌ها نیز مشتریان را ترغیب می کنند تا پلاستیک های شخصی خود را به منظور خرید همراه داشته باشد. شما می توانید کیسه های چند بار مصرف نخی و یا ساخته شده از سایر مواد را با خود همراه داشته باشید.

. خرید خود را در حجم زیاد انجام دهید و محصولاتی را انتخاب کنید که به بسته‌ بندی کمتری نیاز دارند: زمانی که شما بیرون و در حال خرید هستید مطمئن شوید که ازخرید انواعی از محصولات با حجم بالایی از بسته بندی های پلاستیکی خودداری می کنید و بهتر است تعدادی از موارد جایگزین را پیدا کنید که در جعبه ها و یا سایر مواد سازگار با محیط زیست قرار داده شده‌اند.

. از مصرف غذاهای بسته بندی شده و یا یخ زده خودداری نمایید: اگر چه تعداد زیادی از ما غذاهای یخ زده را به عنوان گزینه بهتر می‌شناسیم اما آنها برای سیاره ما مواد مناسبی نیستند. بیشتر غذاهای یخ زده در محفظه های پلاستیکی قرار دارند و آنهایی که در جعبه های مقوایی قرار داده شده اند نیز پوشش پلاستیکی دارند.

. پوشک های پارچه ای را به کار ببرید: در صورتی که شما والد یک کودک می باشید و یا از یک کودک نگهداری می کنید بهتر است که از پوشش‌ های پارچه‌ ای به جای انواع یکبار مصرف استفاده کنید زیرا این مواد نه تنها سازگاری بسیار زیادی با محیط زیست دارند بلکه به خوبی می تواند هزینه های شما را کاهش دهد.

. ژیلت های یکبار مصرف را دور بیندازید: زمانی که می‌خواهید یک ژیلت جدید بخرید انواعی را انتخاب کنید که قابلیت جایگزینی تیغ در آنها وجود دارد (به جای آنکه از انواع پلاستیکی استفاده کنید)

. قطعات الکترونیکی را به درستی دور اندازید: تلویزیونهای شکسته و یا کامپیوترهای فرسوده را مستقیماً در سطح اشغال نیندازید زیرا قطعات الکترونیکی فرسوده بخش بسیار بزرگی از آلودگی پلاستیکی را در سیاره ی زمین به وجود می آورد. سعی کنید قطعات فرسوده را تعمیر نمایید و یا آنهایی را که قابلیت جایگزینی دارند را با قطعات دیگری تعویض کنید. حتی اگر مجبورید که آنها را در سطل زباله بیندازید مطمئن شوید که این کار را به درستی انجام می دهید و تمامی اطلاعات شخصی بر روی آنها را پاک می کنید.

. لباس های بادوام را خریداری نمایید: لباس های مصرفی شما نیز می‌تواند شامل مواد پلاستیکی باشند و انواعی از مواد همانند پلی استر، اسپاندکس و نایلون همگی یکی از مواد ترکیبی پلاستیکی موجود در پوشاک می باشد. زمانی که شما لباس های خود را می شویید، این مواد از پلاستیک‌ها آزاد شده و در منابع اصلی آب وارد می‌شوند بنابراین بهتر است دفعه ی بعدی که می خواهید لباس هایی را خریداری کنید انواعی را انتخاب کنید که از محصولات ارگانیک مانند نخ، پشم و کنف تولید شده اند.

رعایت حتی یکی از نکات یاد شده می تواند قدم بسیار بزرگی در جهت حل مشکل آلودگی پلاستیکی در جهان باشد.

مترجم: ف. ال احمد